TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
08-05-2017 tarihinde, 12:36 saatinde eklendi, 17 defa izlendi.
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu Antalya'da yapıldı. Forum kapsamındaki etkinliklerde 54 ülkeden 50 tarım bakanı ve 700 iş adamı temaslarda bulundu.

Haber: Neslihan Aktaş

Kamera: Ümit Yıldırım – Oğuz Oğhan

Fotoğraf: İbrahim Bağcı – Fatih Coşkun

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Türkiye-Afrika Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu Antalya’da yapıldı. Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki tarımsal işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan toplantıya 54 ülkeden 50 bakan ile 700 iş adamı katıldı.

Forumun açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım, Gine Devlet Başkanı ve Afrika Birliği (AfB) Dönem Başkanı Alpha Conde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik birer konuşma yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Afrika’ya sadece, Afrika’nın kaynaklarını keşfedip onları almak değil, Afrika’yı, Afrika’yla birlikte kalkındırmak için projeler yaptıklarını belirterek, “Kuvvetli olan ülkeler, zayıf ülkelerin eksikliklerini gidermesi lazım. İlişkilerin hükmetme, kontrol altına alma anlayışıyla değil, adil kazan kazan esasına göre geliştirilmesi lazım" diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de konuşmasında tarım sektörünün insanlara gıda, sanayiye ham madde temin eden, aktif bir dış politika enstrümanı olarak son derece stratejik bir sektör durumunda bulunduğunu söyledi.

Afrika'nın, dünya nüfusunun yüzde 15'ine, dünyadaki tarıma elverişli arazilerin yüzde 25'ine sahip olmasına rağmen, küresel ekonomideki payının sadece yüzde 3 olduğuna dikkati çeken Çelik, kıta için sektörün muazzam bir kalkınma potansiyeli barındırdığını belirtti.

Açılış töreninin ardından Bakan Çelik sergi alanına kurulan seranın açılışını yaptı. Çeşitli kuruluşların çalışmalarının ve ürünlerinin sergilendiği serayı gezen Faruk Çelik yetkililerden bilgi aldı.

Etkinlikler kapsamında kurulan stantları da ziyaret eden Faruk Çelik tanıtılan ürünleri inceledi.

Burada stantları ziyaret eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç​ Türkiye - Afrika iş forumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.​

Türkiye Afrika İş Forumu toplantısında Bakan Çelik, zirvenin özel konuğu olan Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov, Afrika Tarım Bakanları ve yetkililer bir araya geldi. Toplantıda Afrika’da tarımsal alanda yapılacak projeler, yatırımlar ve işbirliği konuları ele alındı.

Forum kapsamındaki önemli etkinliklerden biri de ikili görüşmeler oldu. Afrikalı iş adamları, çiftçi birlikleri ve yetkililer Türk meslektaşlarıyla görüşmeler yaptı. 200’ü Türk olmak üzere 700 iş adamının katıldığı ikili görüşmelerde bilgi alışverişinin yanı sıra yeni iş ortaklıkları da konuşuldu.

Forumun ikinci gününde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Afrika Birliği Kırsal Ekonomi ve Tarım Komiseri Josefa Correia Sacko ile basın toplantısı düzenledi.

Bakanlıkların teknik verilerini, yeni gelişmeleri, ihtiyaçları ve arz talep bilgilerini içerecek web tabanlı Türkiye-Afrika Tarımsal İşbirliği Platformunu oluşturacaklarını söyleyen Çelik, amaçlarının ilişkileri canlı tutmak, tecrübeleri paylaşmak, iş birliğini geliştirmek ve ticareti artırmak olduğunu kaydetti.

Afrika Birliği Kırsal Ekonomi ve Tarım Komiseri Sacko da tarımın Afrika'nın kalkınmasında "ciğer" işlevi gördüğünü söyledi. Türkiye'nin siyasi iradesine tanıklık ettiklerini belirten Sacko, iş birliğinin başlangıcı için hazırlandıklarını söyledi.

Basın toplantısının ardından Türkiye Afrika arasında çeşitli alanlarda tarımsal işbirliği anlaşmaları imzalandı. 

Paylaşım
Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı
Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı
Hayvancılıkta yeni dönem
Gıda etiketlerinde yeni dönem başlıyor
Balıkçı gemileri takipte
Doğal olan her şey güvenli değil
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015