TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
18-04-2017 tarihinde, 14:24 saatinde eklendi, 37 defa izlendi.
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Organik gübre üretimi ve kullanımının yaygınlaşması, Milli Tarım Projesinin önemli başlıklarından biri. Tarımda organik gübreye geçiş süreci nasıl olacak, ülkemizde organik gübre kullanımı ne kadar yaygın? Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Ali Metin Kaycıoğlu sorularımızı yanıtladı.

Haber: Neslihan Aktaş

Kamera: Tolga Urun

Fotoğraf: İbrahim Bağcı

 

Hem insan sağlığı hem de çevre sağlığı için çok önemli olan organik tarıma verilen önem giderek artıyor. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığının da bu konudaki çalışmaları hız kazandı. Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Ali Metin Kaycıoğlu ülkemizde organik gübre kullanımı ve yaygınlaşması ile ilgili son gelişmeleri Web Tarım TV’ye anlattı.

Milli tarım projesi kapsamında organik gübreyle ilgili yapılacak çalışmaların devam ettiğini söyleyen Kaycıoğlu, toprak kalitesinin artmasının öncelikli hedefler arasında olduğunu belirtti.

Türkiye topraklarının sahip olduğu organik madde miktarının zayıf ve çok zayıf pozisyonda olduğunu dile getiren Metin Kaycıoğlu, bu nedenle topraktaki organik madde miktarının arttırılması için bir eylem planı başlattıklarını söyledi.

Metin Kaycıoğlu, ülke topraklarının yapısını ve gübre ihtiyacını değerlendi, toprağın ihtiyacına göre gübre kullanılmasını önerdi.

Organik gübre kullanımı ve üretimi konusunda doğrudan bir destekleme olmadığının altını çizen Kaycıoğlu, üreticilerin tesis kurma desteğinden faydalanabileceğini belirtti.  Kaycıoğlu şöyle devam etti: Tarımsal üretimde organik gübre kullanımının yaygınlaşmasıyla ihtiyaç da arttı. Üretimin artması ve ihtiyacın karşılanması için çalışmalar sürüyor. Ülkemizde geçen yıl tüketilen organik gübre miktarı ortalama 1 milyon tonu buldu. Önceki yıllarda ithal edilen bir ürün olan organik gübre günümüzde Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Tarımda kullanılabilecek çok çeşitli organik gübreler mevcut. Üreticilerin gübre seçimi yaparken dikkat etmeleri gereken hususlar var.

Organik kaynaklı gübreler, mikrobiyal gübreler, enzim içerikli gübreler olarak sınıflandırıldığını anlatan Kaycıoğlu, son yıllarda solucan gübresinin popüler olduğunu söyledi.  Metin Kaycıoğlu bu tip gübrelerin üretiminin gelişigüzel yapılmasının yanlış olduğunu, üreticinin eğitimli, bilinçli ve istekli olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ülkemizde organik gübre üretimi konusunda da bilgi veren Bitki Besleme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Kaycıoğlu, bakanlığın verdiği eğitimlere dikkat çekti.

Organik gübre üretimi yapmak isteyen girişimcilerin bu işe gönül vermelerinin önemine değinen Kaycıoğlu, “Bu iş için gönlünüzü vereceksiniz, beyninizi vereceksiniz. Bu zor bir süreç.” dedi.

Metin Kaycıoğlu organik gübre kullanımı, üretimi ve destekleme konusuna da değindi. Üretim tesisi kuran girişimcilerin 2 milyon liraya kadar destek alabildiğini söyleyen Kaycıoğlu,  bakanlığın gübre maliyetlerini yüzde 40’a varan oranda desteklediğini belirtti.

Bakanlığın öncelik verdiği konunun çiftçinin üretime devam etmesi  olduğunu hatırlatan Kaycıoğlu, desteklemelerin amacının üreticinin masraflarını azaltmak olduğunu söyledi.

Paylaşım
Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı
Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı
Hayvancılıkta yeni dönem
Gıda etiketlerinde yeni dönem başlıyor
Balıkçı gemileri takipte
Doğal olan her şey güvenli değil
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015