TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
23-03-2017 tarihinde, 17:36 saatinde eklendi, 63 defa izlendi.
Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı
Genç girişimcilerin merakla beklediği hibe destekleri için geri sayım başladı. Kimler destekten faydalanabilecek, kaç kişiye ne kadar hibe desteği sağlanacak, başvurular nereye ve ne zaman yapılacak? Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu WebTarım TV'ye açıkladı.

Haber: Ercan AKSOY

Kamera: Caner TOPGÜMÜŞ

Fotoğraf: Fatih COŞKUN

 

2016 yılında uygulanmaya başlanan ve ülke genelinde binlerce genç çiftçiye iş ve gelir imkânı sağlayan Genç Çiftçi Projesi’nin 2017 yılı başvurularına sayılı günler kaldı. Genç girişimcilerin merakla beklediği hibe destek projesinin detaylarını ve yakında yayımlanacak olan tebliği Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu anlattı.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Projesi’nin ilk kez geçtiğimiz yıl 450 milyon Türk Lirası bütçeyle uygulanmaya başlandığını ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirten Fıratoğlu, 15 bin girişimciye 30 biner lira destek sağladıklarını kaydetti. Fıratoğlu 2017’de destekten faydalanacak kişi sayısının ise 16 bin olacağını açıkladı.

Peki, hibe desteğine kimler başvurabiliyor?

Fıratoğlu değerlendirme kriterleri doğrultusunda kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarının da altını çizdi. “Geçen seneki 15 bin başvurudan 11 bin 200’ü kadın çiftçilere verildi ve bu yıl da yine aynı şekilde kadın çiftçilere karşı pozitif ayrımcılık yapılacak” diyen Fıratoğlu kriterlere ilişkin tablonun yakında www.tarim.gov.tr adresinde yayınlanacağını kaydetti.

Geçen yılki projelerin yüzde 75’inin hayvancılıkla, yüzde 25’inin de bitkisel üretimle ilgili olduğunu söyleyen Fıratoğlu, oranların bu sene de aynı düzeyde gerçekleşeceğini kaydetti. Bitkisel üretim desteklerini nakit olarak verdiklerini belirten Faruk Fıratoğlu, hayvancılık desteklerinde ise farklı bir yol uyguladıklarını dile getirdi.

Fıratoğlu ayrıca çıkarılacak tebliğde genç çiftçilerin finansman açığını kapatmak için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin daha iç içe olmasını sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Hibe destekleriyle ilgili tebliğin hazır olduğunu ve birkaç gün içerisinde çıkacağını tahmin ettiğini belirten Faruk Fıratoğlu, “Başbakanlığa gidecek ve yayımlanacak. Yayımlandıktan sonra yaklaşık 20 günlük bir müracaat süresi olacak. Müracaatların ardından Değerlendirme Kriter Tablosu’ndaki puanlar da dikkate alınarak İnternet ortamında bir sıralama oluşacak” dedi.

“Yaklaşık 16 bin civarında proje uygulanacak. İllere bu bütçe belli kriterler doğrultusunda dağıtılacak.” diyen Fıratoğlu projenin bu yılki bütçesinin ise 483 milyon Türk Lirası olduğunu kaydetti. Fıratoğlu illere yönelik uygulanacak kriterleri ise kırsal alanların sayısı, kırsal alanda yaşayan nüfus, kırsal alanın yerleşim yerlerine uzaklığı, net göç hızı şeklinde sıraladı. Fıratoğlu, geçen yıl bir şehre yaklaşık olarak 200 civarında proje desteği denk geldiğini de sözlerine ekledi.

Faruk Fıratoğlu Bakan Çelik’in verilecek desteklerle ilgili olarak söylediği “Hayvanların yüzde 40'ı içeriden, yüzde 60'ı ithal olacak. Erzurum'daki, Kars'taki köylü vatandaşım da para kazansın”şeklindeki sözlerine de değindi. TİGEM’in geçtiğimiz yıl özellikle büyükbaş hayvanların tamamını yurt dışından temin ettiğini belirten Fıratoğlu, Bakan Çelik’in talimatıyla bu yıl büyükbaş hayvanların yüzde 60’ının ithal edilirken yüzde 40’ının yerli kaynaklardan temin edileceğini kaydetti. Bunu yaparken özellikle damızlık düve yetiştiren işletmelerden faydalanılacağını belirten Fıratoğlu, Milli Tarım Projesi’nde de düve yetiştiren işletmelere ilave desteklerin verileceğinden bahsetti. Fıratoğlu Genç Çiftçi Hibe Desteği Projesi’ni uygularken Milli Tarım Projesi’yle örtüşecek şekilde hareket ettiklerini vurguladı.

Bu bağlamda Milli Tarım Projesi’ne uygun olarak başvuran illere ilave puanlar vereceklerini söyleyen Fıratoğlu, Milli Tarım Projesi’ndeki konuları ön plana çıkaracak şekilde İl Müdürlükleriyle temasa geçildiğini ve ortak çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Paylaşım
Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı
Genç Çiftçi Hibe desteklerinde geri sayım başladı
Hayvancılıkta yeni dönem
Gıda etiketlerinde yeni dönem başlıyor
Balıkçı gemileri takipte
Doğal olan her şey güvenli değil
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015