TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
25-11-2014 tarihinde, 17:42 saatinde eklendi, 3302 defa izlendi.
Bakan Eker, Anadolu Ajansı Editör Masasının konuğu oldu
Mehdi Eker , AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ile birim temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin hayvansal üretimin tarımsal üretim içindeki payının olağanüstü düşük olduğunu, Türkiye'nin toplam tarım desteklerinin yüzde 4'ünün hayvancılığa verildiğini söyledi.Türkiye'nin 1925'ten itibaren benimseye geldiği hayvancılık sisteminin büyükbaşa dayalı olduğunu belirten Eker, şöyle konuştu:

"Yani sığırcılığa dayalı. Bu da hep ithal yolla karşılandı. İlk ithalat 1925'te yapıldı, damızlık sığır ithalatı. 1935'te yapıldı, ondan sonra devam etti. Niye? Çünkü Anadolu coğrafya ve iklim şartları itibarıyla Anadolu'nun kendi yetiştirdiği sığır ırkları küçük cüsseli, verimi son derece düşük. Avrupa'nın yağışı çok olan iklimi elverişli ülkelerinden Türkiye'ye sığır ithalatı yapılmış. En büyük sorun şu: Hayvancılık maliyetinin yüzde 70'ini yem oluşturuyor. Çok fazla yem tüketimi olan büyük cüsseli hayvanı Türkiye'de yetiştirdiğinizde, yem üretme alt yapısını beraberinde geliştirmemişseniz ki Türkiye'de geliştirilmemiş, o zaman pahalı ürettiğiniz yemi, pahalı bir şekilde hayvana yediriyorsunuz, bu da size çok pahalıya geliyor."     

  Türkiye'nin, Rusya'ya gıda ve tarım ürünleri ihracatına ilişkin beklentilerin sorulması üzerine Eker, Rusya'ya özellikle yaş meyve sebze, narenciye gibi kalemler başta olmak üzere birçok gıda maddesi ve tarım ürünleri ihraç edildiğini ve söz konusu ihracatın yaklaşık 1,2 milyar doları bulduğunu söyledi.

Eker, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatını artırmasını 3 boyutta ele aldıklarını ifade ederek, "Biz mevcut ürünlerimizin miktarını nasıl artırırız, yeni ürünlere ne ilave edebiliriz ve bunları yaparken bunun muhtemel olumsuz yan etkilerinden Türk ekonomisini, tüketicisini ve üreticisini nasıl koruruz... Mevcut pazarlarımız, uluslararası bir müşteri ağımız var, bunlara da zarar gelmemesi lazım. Yani bir yeni dost ve alan bulduk diye eski dostlarımızı, eski müşterimizi de ihmal edemeyiz" diye konuştu.

Hayvansal ürünlerle ilgili sertifikasyon sistemi üzerinde birtakım ihtilaflar olduğunu, Türkiye'nin düzenlediği sertifikaların Rusya tarafından daha kolay kabul edilmesi konusunu gündeme getirdiklerini ve bu konuda mesafe kat ettiklerini vurgulayan Eker, bunun çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Bu konuda Rusya'yla yapılan görüşmelere ilişkin bilgi veren Eker, şunları kaydetti:

"Rusya'ya 'bizim üretim sistemimizi gelin görün, gıda sanayi sistemimizi, çiftlikten çatala kadar ki süreçteki her aşamayı görün, buna ait zihninizde herhangi bir soru varsa, bunların cevabını verelim' dedik. Bununla biz onlardan bazı onaylar aldık. Mesela, 8 adet süt ürünleri, 19 adet su ürünleri, 16 adet kanatlı eti ve ürünleri, 3 adet kuluçkalık yumurta ve günlük civciv işletmesi... Bunlar Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisinin resmi internet sitesinde yayınladı. Sistemini gelip gördüklerini hemen onayladılar. Bu önemli bir gelişme."

Mehdi Eker, gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisine ilişkin soru üzerine, "Enflasyonu değerlendirirken, tek başına bunu gıda fiyatları üzerinden açıklamak doğru değil, yetersizdir" diye konuştu.

Enflasyon sepetinde gıdanın yüzde 24-25 gibi bir payı olduğunu, sorunun, üretici ile tüketici fiyatı arasındaki makastan kaynaklandığını anlatan Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye'deki ticaret sistemleri ve lojistiğin birlikte çalışması gerektirdiğini söyledi. Gıda fiyatlarında, sebze ve meyveyi taşıyan lojistik sektörünün, günlük-haftalık hava değişimlerinin, hal sisteminin, komisyoncuların, marketlerin üreticilerle yaptığı anlaşmaların da etkisinin olduğunu ifade eden Eker, şunları kaydetti:

"Zincirin bu halkalarını dikkate almadan, 'tek başına üretici fiyatları veya gıda fiyatları şöyle böyle' demek, meseleyi çözmek için yeterli değil. Bunu net bir şekilde ifade edebilirim. Merkez Bankasına açıklama yaptık. Ekonomi Koordinasyon Kuruluna, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a, bu analizimizi söyledik, 'bir komite oluşturalım' dedik. Komite oluşturuldu ve çalışmaya başladı. Biz, çerçeve çiziyoruz, bunun içinin doldurulması gerekiyor. Ona göre de bir sonuç elde edilecek. Somut olarak bir noktaya henüz gelmedi. Gelir gelmez de biz bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Şu anda bunun izleme ve analitik çalışması yapılıyor."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, beyaz et üretimine ilişkin "Yemlere antibiyotik katılmasını yasakladık. Hormon zaten kesinlikle kullanılmıyor. Sağlığa herhangi bir zararı var mı, yok mu açısından yüzde 100 emniyetle tüketebiliriz" dedi.

Bakan Mehdi Eker, Türkiye'de veterinerlere uzmanlık eğitim verilmesine yönelik TBMM'de kabul edilen düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından yürürlüğe gireceğini belirterek, "Veterinerlere ihtisas eğitimini, İsviçre'deki bir fakülteden uzman veteriner hekimlerle Türkiye'den eski uzman veteriner hekimler verecek" dedi.     

Paylaşım
Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Tarım ve Kırsal Kalkınma Lansmanı
Tarımsal Gözlem İstasyonu Açılış Töreni
AB Eşleştirme Kapanış Toplantısı
Konya Tarım Fuarı
Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Açılış Töreni
Bakan Eker, Anadolu Ajansı Editör Masasının konuğu oldu
Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu
KADIN ÇİFTÇİLER YARIŞIYOR TÜRKİYE FİNALİ
TOPRAK BAYRAMI KUTLAMALARI
Hububat Müdahale Alım Fiyatı Açıklandı
17.07.2012- Bakan Eker Habertürk TV Söz Sende Programına Konuk Oldu
26.06.2012- Bakan Eker, Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programına Katıldı
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015