TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
12-06-2012 tarihinde, 11:11 saatinde eklendi, 3683 defa izlendi.
Lider Çocuk Tarım Kampı Büyük İlgi Gördü
Bilgisayarınızda Silverlight yüklü değil. Yüklemek için tıklayınız.
Veya Eski Media Player görünümünde izleme için tıklayınız.


Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 21 Temmuz 2010 tarihinde Bakanlık Yayın Dairesi ve Doğal Yaşam Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı’nda eğitim alan çocuklarla biraraya geldi. Kampta eğitim gören çocuklar Tarım Bakanı Mehdi Eker’e neler öğrendiklerini anlatırken, Bakan Eker de görev süresi içerisindeki en anlamlı etkinliklerden birine katıldığını belirtti. Şehirde yaşayan insanların giderek tabiattan uzaklaştığını ifade eden Bakan Eker, ''İnsanın tabiattan uzaklaşması, aslında kendinden uzaklaşmasıdır. Tabiatın içinde yaşayan insanlar, canlılar arasındaki dengeyi, toleransı, sevgiyi öğrenir'' dedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gıdaya her canlının ihtiyacı olduğunu, bunun için de sağlıklı ve sürdürülebilir bir tarım faaliyetinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şehirdeki çocukların tarımı öğrenmesi açısından böyle bir kampın açılmış olmasının önemine değindi.

Kampın 3 dönem ve 15'er günlük programlar halinde yapıldığını belirten Bakan Eker konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Şehirlerde yaşayan çocuklarımız çoğu zaman kapalı alanlarda televizyon veya bilgisayar karşısında, belki de radyasyon alarak sanal ortamlarda günlerini geçiriyor. Toplumla kopuk olan hayat tarzının mutlaka doğal bir şekle, tabiatla iyi ilişkiler içerisinde olan bir forma dönüştürmemiz lazım diye düşünüyorum. O nedenle bu tür etkinlikleri geliştireceğiz. 25 öğrencimizin yer aldığı kamp sayesinde Ankara'da yaşayan çocuklarımız tabiatla ilişki içinde olma imkanı elde etti. Tabiat, hayvancılık, sağlıklı beslenme, Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili bilgi sahibi oldular. Bu kampın çok anlamlı, çok güzel bir etkinlik olduğunu ve burada çocuklarımızın hoşça vakit geçirdiklerini düşünüyorum. Bu programı daha çok sayıda çocuğumuz katılabileceği etkinliğe dönüştüreceğiz. Ayrıca diğer şehirlerimizde de buna benzer programlar hazırlayacağız. ''Çocuklar ve tarım bizim geleceğimizdir. Onları çok sağlıklı zeminlerde buluşturmamız ve çocuklarımızın tabiatla iyi ilişkiler içerisinde olmasını temin etmemiz lazım''

Kampa katılma imkanı bulamayan çocuklar için de ''Tarım ve Çocuk'' isimli 35 bin adet yaz tatili kitabı hazırlandığını belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, söz konusu kitabın tarım teşkilatlarından ücretsiz alınabileceğini bildirdi.

Bakan Eker'in konuşmasının ardından çocuklar atık malzemelerden elde edilen müzik aletleri ile şarkılar söylediler, ardından da sebze ve çiçek fideleri diktiler. Kampa eğitim gören 10 yaşındaki Cankat Kadim, ''Hiçbir böceğin iğrenç olmadığını bu kampta öğrendim. Hayatımda ilk kez domates, biber, lahana diktim. Tohumların ekildiğini, fidanların dikildiğini öğrendim. Ayrıca dondurma ve peynir yapımını gördük. Alo 174 Gıda Hattı hakkında bilgi edindik. Burada edindiğim bilgilerle dünyaya başka bir adım atmış olacağım” diye konuştu.

Paylaşım
Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Çocuk Tarım Kampı Sona Erdi
Çocuk Tarım Kampı Büyük İlgi Gördü
Hayatın Merkezinde Tarım Tarımın Merkezinde Çocuk
Lider Çocuk Tarım Kampı Büyük İlgi Gördü
Lider Çocuk Tarım Kampı TVNET'te
Lider Çocuk Tarım Kampı TRT Haber'de
Lider Çocuk Tarım Kampı TGRT'de
Lider Çocuk Tarım Kampı NTV'de
Bakan Eker: Tarım ve çocuklar geleceğimizdir
Lider Çocuk Tarım Kampı Kanal D'de
Lider Çocuk Tarım Kampı Kanal a'da
Lider Çocuk Tarım Kampı Kanal 7'de
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015