TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
17-05-2017 tarihinde, 19:48 saatinde eklendi
TİM çiftçilerin nabzını tutuyor
TİM çiftçilerin nabzını tutuyor
Tarımsal İşletme Danışmanlığı bünyesinde kurularak faaliyetlerine başlayan Tarım İletişim Merkezi üreticilerin nabzını tutuyor. Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç bu önemli görevi üstlenen merkezin çalışmalarını WebTarım TV'ye anlattı.

Haber: Ercan AKSOY

Kamera: Altay TÜRÜNG

Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

 

Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç tarımsal işletme danışmanlarının ziyaretlerini takip etmek ve üreticilerin sorunlarını dinleyerek kayıt altına almak amacıyla kurulan ve günde 7 bin civarında aramanın yapıldığı Tarım İletişim Merkezi’nde yürütülen çalışmalar hakkında WebTarım TV’ye açıklamalarda bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de ziyaret ederek hakkında bilgi aldığı merkez, şubat ayından beri faaliyetlerini yürütüyor. Burada görevli 100 personel her gün 7 bin ile 8 bin arasında üreticiyle görüşerek tarımsal işletme danışmanlarının ziyaretleri hakkında bilgileri topluyor ve aynı zamanda sorunu olan üreticilerin bu sorunlarını kayıt altına alarak yetkililere aktarıyor.

Yürütülen çalışmalar hakkında detayları aktaran, merkezin kurucuları arasında da yer alan Eğitim, Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Dr. İlkay Kılıç, merkezin kurulma nedeni olan tarımsal işletme danışmanlığı projesiyle ilgili bilgi verdi. Kılıç, daha önceki saha çalışmaları doğrultusunda bir ihtiyaç belirlendiğini ve Tarım Bakanlığı olarak birebir üreticilerle gerek sorunlar gerekse onlara verilecek katkılar noktasında görüşmeler yoluyla, yıllar önce tarımsal işletme danışmanlığı sisteminin başlatıldığını belirtti.

İlkay Kılıç, “Her süreç her dönem içerisinde uygulanışı yöntemsel olarak değişmiş, ismi değişmiş fakat Tarım Bakanlığı çok uzun zamandan beri Tarımsal Danışmanlık hizmetini üreticilerimize ulaştırmak yolunda çeşitli denemelerde bulunmuş. Biz de Sayın Bakanımız ve Müsteşarımızın talimatlarıyla son dönemde Tarımsal İşletme Danışmanlığı’nı hem üreticilerimize daha iyi anlatmak hem de onlarla gerçekten birebir görüşüp amacımızı yerine getirmek adına bu süreci hızlandırdık ve bu süreç kapsamında da sahada yaklaşık 9 bine yakın danışmanımız üreticilerimizle görüşmeye başladı. Onların sıkıntılarını dinlediler, bizim yapmış olduğumuz tarım politikalarımıza yönelik katkılarını düşüncelerini aldılar. Ona göre politikalarımıza şekil verelim istedik ve bu bağlamda çalışmalarımızı hızlandırdık.” şeklinde konuştu.

Kılıç, Tarımsal İşletme Danışmanlarının görevlerini de şöyle açıkladı:

“Tarımsal İşletme Danışmanlarımız üreticilere giderek, sıkıntıları varsa sıkıntılarını dinliyorlar. Çiftçilerin çözüme ulaşamadıkları noktalarda çözüm yolu gösteriyorlar. Bu bir silsile halinde gerçekleşiyor. Ola ki danışmanımız dahi buna çözüm bulamadı, hemen il müdürlüklerimize, il müdürlüklerimiz aracılığıyla da Bakanlığımıza kadar bunlar sirayet ediyor ve bizler bu üreticilerimizin sorunlarını çözmek için harekete geçiyoruz.”

İlkay Kılıç, Tarımsal İşletme Danışmanlığı’nda geri dönüşler konusunda ise üreticilerin bu sisteme oldukça ihtiyaç duyduğunu ve çok memnun kaldıklarını belirtti. İlerleyen süreçte bu çalışmayı daha da profesyonel hale getirerek, iyileştirerek daha güzel bir hizmet yoluna gideceklerini ifade eden Kılıç, “Bu bağlamda üreticilerimizden de danışmanlarımızdan da dönüşler çok iyi. Sadece üretici bazında bakmak gerekmiyor. Danışmanlarımız da en azından sahadaki bu yapmış oldukları çalışmaları ve faydalarını gördükçe onlar da daha fazla sarılıyorlar işlerine. O nedenle şu anda karşılıklı, gayet güzel bir sistemi oturttuk.” dedi.

Dr. İlkay Kılıç, Bakan Faruk Çelik’in ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldığı ve kurulması aşamasında mesai harcadığı Tarım İletişim Merkezi’yle ilgili olarak ise “Merkezimiz Sayın Bakanımızın ve Müsteşarımızın talimatıyla kuruldu ve çok yeni. Burada Tarım Bakanlığının personeli görev yapıyor. 100 personel çalışıyor ve her gün 7 bin arama yapılıyor. Ziyaret edilen tüm üreticilerimiz buradan aranarak memnuniyet durumları, bizden beklentileri soruluyor ve bunlar bir rapor haline getiriliyor. Bu raporların sonucunda da yaklaşık yüzde 98’e yakın memnuniyet oranı var. Bu çok ciddi bir rakam. Allah izin verirse inşallah bunu daha da artıracağız ve hizmetimizi de bu bağlamda şekillendirerek büyüterek devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kılıç, her Bakanlık müşavirinin sorumlu olduğu illerin belirlendiği sistemde illerdeki hizmetlere yönelik raporlar tutulduğunu belirterek “Biraz önce de söylediğim gibi yüzde 98’e yakın bir memnuniyet var. Bu arada biz de Tarım Bakanlığı olarak sahada nelere ihtiyacımız olduğunu da gözlemlemeye başladık.” dedi. İlkay Kılıç sözlerini “Yani üreticilerimizin yanı sıra Tarım Bakanlığı olarak ilçelerimizde nelere ihtiyacımız var, illerimizde nelere ihtiyacımız var onlar da artık rapor olarak önümüze geliyor. Derli toplu bir çalışmamız var. Buna yönelik de Bakanlığımız gerekli adımları atacaktır ilerleyen süreçlerde.” şeklinde sürdürdü.

“Milli Tarım’dan çok şey bekliyorum”

Dr. İlkay Kılıç açıklamasında Milli Tarım Projesi’ne de değindi. Milli Tarım’ın 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde dile getirilen en önemli olgulardan biri olduğunu vurgulayan Kılıç, 14 Kasım’da tüm Türkiye’ye duyurulan projenin milli duyguların, milli olguların çok daha önemli olduğu bu süreçte tarım politikasının Milli Tarım’la yönlendirilmesinin mutluluk verici olduğunu kaydetti. Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Tarım kapsamında yapılacak çalışmaların ülkemize gerçekten büyük katkı sağlayacağı inancındayım. Tepkiler oluyor. Mesela tamam Milli Tarım yapıyoruz ama gerçekten bütün ürünlerimiz milli mi değil mi? Bu noktalara geliyoruz ama biz bu yola çıkarken şunu söyledik: Tabii ki aksaklıklarımız olabilir, tabii ki sıkıntılarımız olabilir ama bizim hedefimiz gerçekten Milli Tarım’ı sadece üreticilerimiz ya da tarımla uğraşan kesime değil de bütün halkımıza hissettirmek ve biz bunun sağlanması için Bakanlık olarak hakikaten çok büyük bir çaba içerisinde olduğumuzu tüm çalışmalarımızda ifade ediyoruz.”

Milli Tarım’dan çok şey beklediğini, ithal eden değil ihraç eden ülke olmak istiyoruz sloganıyla yola çıktıklarını belirten Dr. Kılıç “Bu bağlamda biz elimizden geleni yapıp bu sürece Sayın Bakanımızın Sayın Müsteşarımızın öncülüğünde ne kadar katkımız olursa yerine getireceğiz. Bu projeye vermiş olduğumuz emek, yorgunluk vesaire bunların hiçbiri zaten kalmıyor, dönüşlerimiz çok güzel çünkü. Buralardan ayrılırken Milli Tarım’ı sağlam ayaklar üzerinde bırakmanın da verdiği bir rahatlıkla sanırım kendi görevimizi tamamlamış olacağız.” dedi.

TİD çalışanlarının ziyaretleri Bakanlığın web sayfasında

Tarım İletişim Merkezi’nin teknik altyapı çalışmalarını yürüten Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Muhsin Yazıcı da Merkez’de kullanılan sistem hakkında bilgi verdi.

Altyapının arka planında çok gelişmiş bir yazılım, çağrı merkezi, veri tabanı özetle 7/24 çalışan bir sistem olduğunu kaydeden Yazıcı, sistemde kullanılan yazılımın bizzat Bakanlık personellerince hazırlandığını ve sürekli geliştirildiğini belirtti. Yazılıma sahadaki 16 bin Tarımsal İşletme Danışmanı tarafından veri girişi yapıldığını aktaran Muhsin Yazıcı, sistemin bilgisayar, mobil ve tablet gibi her ortamda kullanılabildiğini kaydetti. Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Yazıcı, sisteme her ortamda veri girişi yapılabildiğini ve raporlama-karar destek uygulamalarının da bulunduğunu ifade etti. Yazıcı ayrıca vatandaşların Bakanlığın web sayfasından sürekli bir biçimde ve aktif olarak Tarımsal İşletme Danışmanlarının ziyaretlerini görebildiğini de sözlerine ekledi.

Paylaşım
Yazdır Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Bakan Çelik ekmek ve etle ilgili açıklama yaptı 18-05-2017 tarihinde eklendi
Türkiye'de Gıda Güvenliği Bölge Koordinasyon Merkezi kurulacak 18-05-2017 tarihinde eklendi
KEİ Tarım Bakanları 2. Toplantısı 17-05-2017 tarihinde eklendi
TİM çiftçilerin nabzını tutuyor 17-05-2017 tarihinde eklendi
Tohumculuk sektörü buluştu 17-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik Tarım İletişim Merkezi'nde 16-05-2017 tarihinde eklendi
Çiftçinin ezilmeyeceği bir sisteme gayret ediyoruz 15-05-2017 tarihinde eklendi
Faruk Çelik Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtladı 11-05-2017 tarihinde eklendi
Bu sezon en çok palamut tükettik 11-05-2017 tarihinde eklendi
Zeytinlik sahaları koruma altında 11-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik Ulusal Peynir Çalıştayı'na katıldı 08-05-2017 tarihinde eklendi
Türkiye - Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor 08-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik: Kamu-özel ayırımı yok 04-05-2017 tarihinde eklendi
2022'ye kadar süre var 02-05-2017 tarihinde eklendi
Dünyanın ilk KKKA aşısı 02-05-2017 tarihinde eklendi
Afrika ile Tarımsal İşbirliği Platformu oluşturmayı düşünüyoruz 28-04-2017 tarihinde eklendi
Tarım Bakanları Toplantısını değerlendirdi 28-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir araya geldi 27-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir arada 27-04-2017 tarihinde eklendi
24 saat içinde tüketiciye ulaşacak 27-04-2017 tarihinde eklendi
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015