TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
17-05-2017 tarihinde, 19:14 saatinde eklendi
Tohumculuk sektörü buluştu
Tohumculuk sektörü buluştu
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile TÜRKTOB'un yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin toplantısı yapıldı.

Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsünün (TÜSSİDE) katkılarıyla gerçekleşen Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi kapanış toplantısı İstanbul’da yapıldı.

Türkiye Tohumcular Birliğinin (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, tohumculuk sektörü olarak 3-4 yıl önce, 2023'te 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflediklerini, buna 2016'da yaklaştıklarını belirterek, "Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planımızın uygulanmaya başlamasıyla birlikte şimdi hedefimizi 2023 yılı için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerimizle, topraklarımızla buluşturmak üzere belirledik." dedi.

Yılmaz, TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile TÜRKTOB'un yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, söz konusu projenin temel amacının tohumculuk sektöründe uygulanabilir etkin strateji ve politikalar ile farkındalık oluşturmak ve yenilikçilik perspektifiyle üretimin, ihracatın, verimliliğin, kullanım alanlarının ve katma değerinin artırılarak yerel kalkınmanın ve tohumculuk sektöründe Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlamak olarak belirlendiğini kaydetti.

Tohumculuk sektörünün Türkiye Tohumcular Birliği öncülüğünde organize şekilde örgütlenmesi ve rekabetçiliğinin artırılmasının hedeflendiğini ifade eden Yılmaz, "Yaklaşık 1,5 yıl boyunca TÜRKTOB’a bağlı olan 7 alt birliğimiz, üniversitelerimizden hocalarımız ve bakanlıktan uzmanların katkılarıyla yoğun çalışmalar, toplantılar yaptık. TÜBİTAK-TÜSSİDE’nin katkıları ile bilimsel temele dayanarak sektörümüzün önce en net fotoğrafını çektik, daha sonrada yol haritamızı belirledik." diye konuştu. 

Yılmaz, Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesi sonucunda yeni yol haritasına ilişkin şunları anlattı:

"Birliklerin ve üyelerin kurumsal kapasitelerinin yükseltilmesi, kaliteli ve yeterli sertifikalı tohumluk üretiminin sağlanması, Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi, markalaşmaya önem verilmesi, ihracat imkânlarının geliştirilmesi, rekabetçiliğin artırılması, kayıt dışılığın önlenerek haksız rekabetin önlenmesi, bütün bunların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi yol haritamızın ana unsurlarını oluşturmaktadır."


Tohum üretimi arttı

Türkiye'deki tohum üretiminde iyi bir noktaya gelindiğini aktaran Yılmaz, "Sertifikalı tohum üretimi 2002 yılında 145 bin tonlardayken, 2016 yılında 957 bin 925 ton üretim gerçekleştirildi." dedi.

Yılmaz, son zamanlarda Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen yeni ve üstün nitelikli çeşitlerin üretime alındığını vurgulayarak, tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen fide, fidan ve süs bitkileri üretimlerinin de arttığını söyledi.

Geçen yıl Türkiye’de 4 milyar fide, 138,2 milyon fidan, 1,5 milyar süs bitkisi üretildiğine dikkati çeken Yılmaz, "Bu rakamlar 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında tohum, fidan, fidede 2 ila 5 kata kadar üretimlerin arttığını görmekteyiz." diye konuştu.

Sektör 2023 yılı hedefini erken yakaladı

Yılmaz, üretim artışlarının temelinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen üretim ve kullanım desteklerinin, tohumculuk sektörüne verilen yatırım teşviklerinin yanında özel sektörün Ar-Ge çalışmalarının, dinamizminin, sektörün hem Orta Doğu'da hem de dünyada rekabet gücünün artmasının umduklarından daha hızlı sonuçlar verdiğini aktardı. 

Hedefe çabuk ulaştıklarını vurgulayan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: 

"Biz sektör olarak 3-4 yıl önce, 2023 yılında 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflerken, buna 2016 yılında yaklaştık. Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planımızın uygulanmaya başlamasıyla birlikte şimdi hedefimizi 2023 yılı için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerimizle, topraklarımızla buluşturmak üzere belirledik. Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri de dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli bir tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumda. Zaten miktar olarak ihracatımız ithalatımızdan fazladır.

2004 yılında 35 milyon dolarlık bir ihracat yapıyorduk, 2015'te bu rakam 115 milyon dolar oldu. 2016 yılına baktığımız zaman ihracatımızın 153 milyon dolara çıktığını görüyoruz. Tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen süs bitkileri ve fidan ihracatının da eklenmesiyle 262 milyon dolarlık bir ihracatımız olmuş. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 89’a ulaşmıştır. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70’ten fazla ülkeye tohum ihraç etmektedir. Burada özel sektörün pazarlama yeteneğini de gözden kaçırmamak gerekir."

"Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu metal yiyip, metal içemeyecek"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mesut Akdamar ise tarımın öneminin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de arttığını belirtti.

Bu önemin insanoğlunun beslenme ve hayatını idame ettirmesinin tamamen tarım ve gıdaya bağlı olmasından kaynaklandığını ifade eden Akdamar, "Bilim ve teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu metal yiyip, metal içemeyecek, mutlaka tarımsal kaynaklı gıda tüketmek durumunda bulunuyor." yorumunu yaptı.

Akdamar, tarıma sundukları destekleri de anlattı.

TÜSSİDE Yönetim Kurulu Başkanı Tezer Battal da tüm alt birliklerin eylem planlarını sıkı takip etmeleri, tohumculuk sektörünün rekabet gücünü artırmak için tanımlanan stratejik eylemleri hayata doğru şekilde aktarmaları gerektiğini belirterek, tanımlanan stratejilerin uygulanmasının, doğru stratejileri tanımlamak kadar önemli olduğunu kaydetti.

Paylaşım
Yazdır Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Bakan Çelik ekmek ve etle ilgili açıklama yaptı 18-05-2017 tarihinde eklendi
Türkiye'de Gıda Güvenliği Bölge Koordinasyon Merkezi kurulacak 18-05-2017 tarihinde eklendi
KEİ Tarım Bakanları 2. Toplantısı 17-05-2017 tarihinde eklendi
TİM çiftçilerin nabzını tutuyor 17-05-2017 tarihinde eklendi
Tohumculuk sektörü buluştu 17-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik Tarım İletişim Merkezi'nde 16-05-2017 tarihinde eklendi
Çiftçinin ezilmeyeceği bir sisteme gayret ediyoruz 15-05-2017 tarihinde eklendi
Faruk Çelik Meclis'te milletvekillerinin sorularını yanıtladı 11-05-2017 tarihinde eklendi
Bu sezon en çok palamut tükettik 11-05-2017 tarihinde eklendi
Zeytinlik sahaları koruma altında 11-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik Ulusal Peynir Çalıştayı'na katıldı 08-05-2017 tarihinde eklendi
Türkiye - Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor 08-05-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik: Kamu-özel ayırımı yok 04-05-2017 tarihinde eklendi
2022'ye kadar süre var 02-05-2017 tarihinde eklendi
Dünyanın ilk KKKA aşısı 02-05-2017 tarihinde eklendi
Afrika ile Tarımsal İşbirliği Platformu oluşturmayı düşünüyoruz 28-04-2017 tarihinde eklendi
Tarım Bakanları Toplantısını değerlendirdi 28-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir araya geldi 27-04-2017 tarihinde eklendi
Türkiye-Afrika Tarım Bakanları bir arada 27-04-2017 tarihinde eklendi
24 saat içinde tüketiciye ulaşacak 27-04-2017 tarihinde eklendi
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015