TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
16-02-2017 tarihinde, 17:59 saatinde eklendi
Manda yetiştiriciliği paneli
Manda yetiştiriciliği paneli
Samsun'da uygulamaya konulan ''Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi'' 2016 yılı faaliyet planı çerçevesinde ''Manda Yetiştiriciliği Paneli'' gerçekleştirildi.

Haber: Samsun İl Enformasyon

Samsun’da Manda Yetiştiriciliği Paneli. Özel projeler kategorisinde onaylanarak bütçelendirilip uygulamaya başlanan “Mandalar Mutlu Çiftçiler Umutlu Projesi” 2016 yılı faaliyet planı çerçevesinde Bafra İlçesi Öğretmenevi’nde bir panel gerçekleştirildi.

Samsun Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Ak Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, OMÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Demir, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan, öğretim üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve temsilcileri, ziraat odası başkanları, Samsun Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin, diğer yetiştirici birlikleri başkanları, tarım danışmanları ve çok sayıda yetiştiricinin katılım sağladığı Panel, Doç. Dr. İsmail Sezer’in moderatörlüğünde ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Erdem, Yrd. Doç. Dr. Habip Muruz, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Turgut Güler panelistliğinde yapıldı.

“Milli Tarım Projesi” lansman filmi gösterisi ile başlayan panelde, Samsun Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Metin katılımcılara hoş geldiniz dileklerini iletti. Panelin açılış konuşmasını ise Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı yaptı. Program kapsamında,  OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı birer konuşma yaptı. TKDK İl Koordinatörü Dr. Bülent Turan da program akışı içerisinde, bilgilendirme amaçlı bir konuşma yaptı. 

Panelde yapılan konuşmalarda genel olarak Samsun’da mandayetiştiriciliğinin geliştirilmesi, mandasütüretimininkalitevekantiteolarakarttırılması,mandaürünlerinin ekonomikkatmadeğerlerininyükseltilmesi vebuürünlerinbirmarkahalinegetirilerekülke ekonomisiaçısındansürdürülebilirliğininsağlanmasıamacıyla uygulamaya konulan “MandalarMutluÇiftçilerUmutlu Projesi”nin bu manada çok büyük öneme haiz olduğu, Gıda Tarım ve Hayvancılık BakanlığıEğitim YayımveYayınlar DairesiBaşkanlığının delaletiyle, projenin Türkiye genelinde özel projeler kategorisinde kabul edilen iki projeden biri olmasının da bu önemi bir yönüyle göstermiş olduğu,  Bakanlığın uygulamaya koyduğu ulusal ölçekteki projeksiyonlar ve nitelikli destekleme uygulamalarıyla, sayıca azalma gösteren manda varlığımızın hızla artmaya başladığı, Samsun’da  Ondokuzmayıs Üniversitesinin mevcudiyetinin çalışmalara bilimsel nitelik kazandırdığı hususları yanında manda boğa deposu uygulamasıyla mandaların ıslahı ile birlikte sürülerin akşam işletmeye geri götürülerek sağımlarını yapılması böylece entansif manda yetiştiriciliğine geçilmesi  hususları vurgulandı.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, yaptığı konuşmada MandaYetiştiriciliğikonulupanelde üreticilerimize üniversitemizinöğretimüyesihocalarıtarafındanbilgilendirmeyapmasıbizi memnunediyor.Sadecebualanlardadeğildiğeralanlardadaüniversitemizin imkânlarından Samsun'adahaçokfırsatvermekistiyoruz,bilgilendirme yapmakistiyoruz.Buşekilde üniversiteninimkânlarınımilletinhizmetinesunmakfırsatıbuluyoruz.Üniversitemizin heralanda dahayaygınbirşekildekullanılmasıgerekir"dedi.

BafraBelediyeBaşkanıZihniŞahin ise,Bafra İlçesinin Türkiye’nin sayılı ovalarından birine sahip bir ilçe olarak,tarımvehayvancılıkprojeleriiçinönemli bir potansiyele sahip olduğu kadar, yine önemli altyapı imkânlarına sahip olduğunu belirterek, manda  yetiştiriciliği  ile  ilgili  bu  projelerin,  üniversite,  İl Gıda  Tarım  ve Hayvancılık  Müdürlüğüvesiviltoplumörgütleriyleberaberyürütülmesi ehemmiyetine vurgu yaptı ve projedeher kademede emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel de konuşmasında Bafra ilçesinin yaklaşık 7 bin baş manda varlığıyla Samsun’da ilk sırada yer almasının yanında, ülke genelinde de önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Mandacılığın geliştirilmesi konusunda Kaymakamlık olarak her türlü imkân ve desteği sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.

SamsunMilletvekiliOrhanKırcalı ise BafraOvasınınsadeceTürkiye’nindeğildünyanın da sayılı ovalarından biri olduğunu,  bu bölgedeeskiden manda sürülerininçok fazla olduğunu, ancak daha sonra bakım, pazarlamavb.sebeplerdendolayıbusayının çok azalmakla birlikte, sonyıllardayapılanprojelerveteşviklerle eskiöneminikazandığını,üniversitenin debu türprojeleriniçindeolmasınınülkeekonomisine katkısağlayacağını ifade etti.

Protokol konuşmalarınardındanİl Gıda,TarımveHayvancılıkMüdürlüğündenZiraatMühendisi Murat İyigün tarafından katılımcılara proje sunumu ve 2017 yılı faaliyetleri anlatıldı. İyigün, yurt içi ve yurt dışı çiftçi inceleme gezilerinin, manda yetiştiricileri için çok önemli ilham ve görsel kaynak teşkil ettiğini, modern şartlarda yetiştiricilik yapan işletmelerde bu işin kârlı olduğunu yetiştiricilerin bizzat görmüş olduklarını ve bu yönde kanaat ve izlenim sahibi olduklarını belirtti.

Panelde daha sonra ise Yrd.Doç.Dr.HüseyinErdem “TürkiyeveSamsun'daki mandayetiştiriciliğindekideğişimler”hakkında,  Yrd.  Doç.Dr.Habip Muruz “Mandabeslemededoğru bilinenyanlışlar” konusunda,HayvanSağlığıve YetiştiriciliğiŞube MüdürüTurgutGüler ise “Hayvancılıktadesteklemeler” konusunda konuşmalar yaparak katılımcılara bilgiler verdi.

Paylaşım
Yazdır Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Şanlıurfa kültürü Ankaralılarla buluştu 22-05-2017 tarihinde eklendi
Göçler artık şehirden köye 22-05-2017 tarihinde eklendi
İstanbul'da "Toprak Bayramı" kutlandı 22-05-2017 tarihinde eklendi
Kirazda yüksek rekolte beklentisi 22-05-2017 tarihinde eklendi
Kadın girişimci serasında sebze yetiştiriyor 22-05-2017 tarihinde eklendi
İpek böcekleri köylülere "ek gelir" dokuyor 22-05-2017 tarihinde eklendi
Obezite Balkan Kongresi'nde tartışıldı 22-05-2017 tarihinde eklendi
Sezonu açıldı 18-05-2017 tarihinde eklendi
Seralarda incelemelerde bulundular 18-05-2017 tarihinde eklendi
Öğrenciler organik tarım öğreniyor 18-05-2017 tarihinde eklendi
Kahramanmaraş'ta desteklemeler meyvelerini verdi 17-05-2017 tarihinde eklendi
Doğal yumurta üretiyorlar 17-05-2017 tarihinde eklendi
Kaz Dağları tutkusu 17-05-2017 tarihinde eklendi
Kahramanmaraş'ta ilk hasat yapıldı 16-05-2017 tarihinde eklendi
Bazı ilçelerde ilaçsız mücadeleye geçildi 16-05-2017 tarihinde eklendi
Antalya hayvanat bahçesinde bahar sevinci 16-05-2017 tarihinde eklendi
Isparta'da Çiftçiler Günü etkinlikleri 16-05-2017 tarihinde eklendi
Kuş evleri ile minik yüreklere hayvan sevgisi aşılanıyor 16-05-2017 tarihinde eklendi
Kuraklığa dikkat çekildi 16-05-2017 tarihinde eklendi
Artvin'in ormanları ballanıyor 16-05-2017 tarihinde eklendi
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Anneye mis kokulu hediye
Bu sezon en çok palamut tükettik
Türkiye – Afrika tarımsal işbirliği gelişiyor
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015