TC Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi
Ana Sayfa Siteme Ekle
Eğitim Filmleri
Haberler
İletişim
02-01-2017 tarihinde, 17:52 saatinde eklendi
Çiftçiye düşük faizli kredi
Çiftçiye düşük faizli kredi
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarımsal üretime yönelik olarak 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında belirlenen üst limit ve düşük faiz oranlarıyla yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

Bakanlar Kurulunun "Ziraat Bankası AŞ ile Tarım Kredi Kooperatiflerince (TKK) Tarımsal Üretime Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Kararı" Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Ziraat Bankası’nın uyguladığı tarımsal kredi cari faiz oranlarından, kredi konuları itibarıyla belirlenen oranlarda indirim yapılıp kredi üst limitleri aşılmamak suretiyle tarımsal kredi kullandırılacak.

Hayvansal üretim konularında kullandırılan üst limiti 12,5 milyon lira olarak belirlenen kredilere, yatırım döneminde yüzde 50-100 arasında, işletme döneminde ise yüzde 25-100 arasında indirim uygulanacak. Üst limiti 10 milyon dolar olarak belirlenen bitkisel üretime yönelik kredilerde yatırım ve işletme dönemlerinde yüzde 25 ile yüzde 100, üst limiti 5 milyon lira olarak tespit edilen muhtelif konularda kullandırılan kredilerde konu türlerine göre yatırım döneminde yüzde 50-100, işletme döneminde ise yüzde 50 indirim yapılacak.

Birden fazla konuda kredi talebinde bulunan üreticilere kullandırılabilecek toplam kredi üst limiti krediye konu ürünlerden en yüksek kredi limitine sahip ürüne göre belirlenecek. 

Sözleşmeli Üretim Modeli kapsamında üreticilerle imzaladığı sözleşmeler dâhilinde yetiştirilen ürünü almayı garanti etmek suretiyle tarımsal üretim yaptıran gerçek ve tüzel kişi üreticilere söz konusu üretim faaliyetlerinin finansmanı amacıyla azami 10 milyon liraya kadar sözleşmeli üretim kredisi açılabilecek. 

Bankacılık Kanununun risk grubu tanımına giren işletmelere bu karar kapsamında kullandırılacak kredilerin toplamı, üretim konuları itibarıyla belirlenen kredi üst limitlerini aşamayacak. Risk grubuna giren işletmeler, bu karar kapsamında tek bir işletme kabul edilecek.

Tarımsal ürünler kredi tutarı üzerinden sigorta ettirilecek

İndirim oranlarının kademeli olarak uygulanacağı üretim konularında kredi kullanacak üreticiler, indirim oranlarından, kullanacakları kredi miktarına göre kademeli olarak yararlanacak.

Mevcut işletmelerin satın alınmasına yönelik kredilerde de satın alınacak işletmenin faaliyet konusuna yönelik indirim oranları ve kredi üst limitleri dikkate alınacak. Kredi kullandırılmasındaki teknik kıstaslar ve bu kıstaslarla ilgili değişiklikler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Hazine Müsteşarlığının uygun görüşü alınarak hazırlanacak ve Resmi Gazetede yayımlanacak tebliğle belirlenecek.

14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı kapsamında yatırım kredisi tahsis edilmiş ancak kredilerinin tamamını veya bir kısmını kullanamamış üreticiler, kullanamadıkları kısım için söz konusu karar hükümlerinden yararlanmaya devam edecek. Gelecek yıl tahsis edilecek kredilere bu karar hükümleri uygulanacak. 

Kredi kullanarak yapılacak yatırımlardan sigortaya konu olabilecek varlıklar (ahır, kümes, hayvan ve benzeri) ile tarımsal ürünlerin kredi tutarı üzerinden sigorta ettirilmesi gerekecek. Kredi konusu varlığın Tarım Sigortaları kapsamında olması halinde devlet destekli tarım sigortası aranacak.

Banka ve TKK'nin bu karar kapsamında açılan kredilerden doğacak gelir kayıpları, kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Ziraat Bankasının cari tarımsal kredi faiz oranları ile kredi konuları itibarıyla uygulanan faiz oranları arasındaki fark esas alınarak hesaplanacak. Ayrıca kullandırılan kredilere ilişkin bilgileri, projeksiyon yapılabilmesi için aylık olarak Hazine'ye iletecek. Hazine, gelir kaybı tutarlarını, söz konusu şekilde iletilmesini müteakip gerçekleştirecek.

Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan işletmelere bu karar kapsamında aynı konuda kredi kullandırılmayacak. Banka ve TKK kendi iştiraklerine bu kapsamda kredi kullandıramayacak.

Paylaşım
Yazdır Yorumlar 0 Yorum
Diğer İlgili Başlıklar
Fındık üreticilerinde ''TMO'' memnuniyeti 20-04-2017 tarihinde eklendi
TMO fındık alımına pazartesi günü başlayacak 19-04-2017 tarihinde eklendi
Hayvan ithalatı düşecek 19-04-2017 tarihinde eklendi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Fas Fuarı'nda 19-04-2017 tarihinde eklendi
Mavi yüzgeçli orkinos avcılığına düzenleme 18-04-2017 tarihinde eklendi
Toprak yapısına uygun gübre kullanımı önemli 18-04-2017 tarihinde eklendi
Av sezonu sona erdi 17-04-2017 tarihinde eklendi
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı 14-04-2017 tarihinde eklendi
Kırsal kalkınmaya destek 13-04-2017 tarihinde eklendi
Daniş: 12-04-2017 tarihinde eklendi
Genç çiftçi hibe desteğine müracaatlar başladı 12-04-2017 tarihinde eklendi
Tarımsal üretim deposu Edirne 11-04-2017 tarihinde eklendi
Bakan Çelik'in Urfa temasları 11-04-2017 tarihinde eklendi
Gübreye karekodlu ve barkodlu takip 07-04-2017 tarihinde eklendi
''Av Yasağına Selam Alabalık Yemeye Devam'' 06-04-2017 tarihinde eklendi
Sığır, koyun ve keçilerin küpelenmesi 05-04-2017 tarihinde eklendi
Hayvancılık özendirilecek 04-04-2017 tarihinde eklendi
Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı 03-04-2017 tarihinde eklendi
Tarım danışmanlarına inovasyon eğitimi 03-04-2017 tarihinde eklendi
Bakan Faruk Çelik İzmir'de çiftçilerle buluştu 31-03-2017 tarihinde eklendi
Bilgi, görüş ve önerileriniz için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Tarım Özel
Türkiye'de organik gübre kullanımı yaygınlaşıyor
Kırsal kalkınmaya destek
Bakanlık her bölge için ''gübreleme el kitabı'' hazırladı
Kamu Spotları
Nitrat Kirliliği Kamu Spotu
Bakliyat Kamu Spotu
FAO Gıda Günü Kamu Spotu
Toprak Ana Kamu Spotu
Takviye Edici Gıdalar Kamu Spotu
Süt Kamu Spotu
Su Ürünleri Kamu Spotu
Dünya Gıda Günü Kamu Spotu
Sağlıklı Mangal Kullanımı Kamu Spotu
Sağlıklı Bayramlar Kamu Spotu
Piliç Eti Kamu Spotu
Okul Sütü Kamu Spotu
Okul Kantini Gıda Yonetmeliği Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Seçimi Kamu Spotu
Kurbanlık Hayvan Refahı Kamu Spotu
Kurban Kesimi ve Sonrası Kamu Spotu
Kurban Etinin Saklanması Kamu Spotu
Kurban Kamu Spotu
Güvenilir Gıda Kamu Spotu
Gıda İntoleransı Kamu Spotu
En Çok
Okunanlar İzlenenler
Tarım TV ® 2010 - 2015